سفارش تبلیغ
صبا ویژن

وبلاگ نیوز

دپیلماسی هسته ای باراک اوباما....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیپلماسی هسته‌ای "باراک اوباما"، رئیس‌جمهور آمریکا، در قبال ایران موجب شده است بسیاری از مفسران درباره اهداف واقعی دولت آمریکا از پیگیری این پرونده متحیر بمانند.


مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‍‎های جهانی قرار است ماه آینده به اوج خود برسد و مسئله هسته‌ای دیرینه احتمالا حل‌وفصل شود.

برداشتن تحریم‌های غرب علیه این کشور جایزه بزرگی است. اما واشینگتن درباره این مساله موضعی رک و پوست‌کنده ندارد و می‌گوید معامله هسته‌ای صرفا به کاهش تدریجی تحریم‌ها منجر خواهد شد که احتمالا در یک بازه زمانی ده‌ساله روی خواهد داد.

در عین حال، دولت اوباما در پیگیری دیپلماسی هسته‌ای باایران دچار دردسرهایی نیز شده است، نخست از جانب کنگره که در کنترل اعضای حزب جمهوری‌خواهان است و تهدید کرده است توافق هسته‌ای را وتو خواهد کرد. در ثانی، کاخ سفید به نظر موجب فراری‌دادن متحدان خارجی خود در اسراییل و کشورهای عرب خلیج فارس و خصوصا عربستان شده است که ایران را تهدید منطقه‌ای می‌دانند.

لذا به نظر می‌رسد دردسر دیپلماسی هسته‌ای با ایران در حاکمیت اوباما، بیش از نفع آن بوده است خصوصا با فرض این مساله که این تعامل منافع روشن و عملی برای آمریکا و نیز تعهدی روشن از جانب دولت اوباما درباره هدفش از چنین توافق در بر نداشته است.

با این حال، یک منفعت حقیقی در این ماجرا وجود دارد و آن این که میلیاردها دلار تسلیحات آمریکایی به کشورهای منطقه خاورمیانه فروخته شده است.

به عبارت دیگر، توافق قطعی با ایران هدف اصلی نیست. توافق واقعی "منافع جانبی" است که حین فرایند مذاکره با ایران به دست می‌آید و بسیار هم منافع بزرگی است.

در واقع، هدف دیپلماسی هسته‌ای اوباما با ایران ایجاد بازار پرسودی از صادرات تسلیحاتی در منطقه تحت عناوین و بهانه‌هایی چون «کمک» و «دفاع» است.

افراد عاقل این ماجرا را دور باطلی خواهند دید که ناامنی، درگیری و جنگ‌های بیشتری را در منطقه‌ای به همراه خواهد داشت.